Jak už jsem zmiňovala v předchozích článcích, pasování uzdečky není úplně jednoduchá záležitost. Ne každý tvar Vámi vybrané uzdečky bude Vašemu koni anatomicky sedět a vyhovovat.
Proto je velice důležité na tyto anatomické aspekty brát zřetel a vybrat pro Vašeho koně takovou uzdečku, která ho nebude tlačit a způsobovat mu další diskomfort.
Prvním důležitým kritériem je velikost uzdečky v poměru k velikosti koňské hlavy. Teplokrevná plemena mnohdy oplývají velkými dlouhými hlavami, na které je i ta největší velikost občas krátká. To samé se týká například i chladnokrevných plemen.
Ale jak se říká – kdo hledá, ten najde!
Při výběru velikosti uzdečky se můžeme řídit základním rozdělením a to na:
- velikost pony/shetty
- velikost cob
- velikost full
- velikost X-full
TIP: Velikosti jsou ale u každého výrobce voleny jinak a stejně jako Vám boty od jedné značky ve Vaší velikosti budou akorát, od značky jiné Vám budou malé. Proto je, zejména při výběru první uzdečky, kdy ještě nemáte velikost hlavy Vašeho koně tak úplně „v oku“, zkoušení naprosto nezbytné. Výhodou dnešních e-shopů a obchodů je možnost jednoduché výměny či vrácení nepadnoucího zboží.
Pakliže máme uzdečku s vhodným výběrem nánosníkem a dalšími komponenty doma, přichází na řadu potřebné zkoušení a správné napasování.
Uzdečku pasujeme vždy nejprve bez udidla!
Pravidlo dvou prstů?
Důležitou informací je pro Vás možnost dostatečného prodloužení/zkrácení nánosníku tak, aby nánosník ležel na dva prsty pod hranou lícních kostí z obou stran hlavy koně, a zároveň aby se Vám vešly dva prsty pod nánosník přímo na nosní kosti a z každé strany koňské hlavy vedle nosní kosti. To je důležité proto, abychom zabránili vysokému tlaku na spodní část nosu a dolní čelist.
Dalším důležitým kritériem je míra utažení nánosníku. I přes jeho dotažení by měla mít huba koně možnost se otevírat a proto i mezi bradou a nánosníkem ve spodní části by měl být prostor pro minimálně dva prsty.
Tedy hlídáme si dva body:
- začátek hrany lícních kostí (pevný výstupek v obličejové částí, která vede od poloviny nosu až k oku)
- a nosní kost, tak aby z jejích obou stran byl mezi kostí a nánosníkem prostor
Délka lícnic je závislá na délce koňské hlavy a je potřeba ji nastavit tak, aby lícnice byly dostatečně dlouhé a netahaly udidlo násilím nahoru, ale aby nebyly příliš dlouhé a udidlo nebylo v hubě koně volné a cinkající o zuby.
Další důležitou součástí lícnic jsou kovové přezky, které vlivem upravování velikosti (zejména pokud se lícnice hodně zkrátí) mohou spočívat až vysoko v oblasti čelistního kloubu, kde mohou tlačit a překážet. Věnujte pozornost i této zdánlivé ,,maličkosti’’, která vlivem pohybu koňské hlavy může způsobovat velké nepohodlí.
Nátylník je základnou celé uzdečky a je také důležitou částí, která musí koni ideálně sedět, jak už jsem zmiňovala v předchozím článku. Důležitá je jeho délka, šířka a také tvar, který respektuje anatomii koně v oblasti týlu a uší.
Čelenka fixuje nátylník a umožňuje jeho stabilní umístění na týlu koně. Velikost čelenky je velice důležitá – příliš krátká čelenka bude táhnout celý nátylník zezadu na uši a spoj čelenky a nátylníku bude zasahovat do oblasti čelistního kloubu.
Mezi spodní čelist a řemínek podhrdelníku se musí vejít minimálně horizontálně postavené čtyři prsty dospělého člověka (a to v pozici, kdy má kůň hlavu na kolmici).
Pokud máte uzdečku napasovanou dle základních pravidel, můžeme přidat udidlo a následně celý fit zkontrolovat. Padnoucí uzdečka i správně zvolené, veliké, adekvátně silné, tvarované udidlo by mělo zajistit ochotu koně k jezdecké spolupráci.
V případě házení hlavy, přílišného přežvykování a kousání udidla, nebo snahy koně si vytáhnout hubu směrem k zemi buďte pozorní a naslouchejte svému koni. Tyto signály totiž mohou poukazovat na nepadnoucí či nevyhovující komponent v rámci uzdění.
Autor: Nikola Kováříková, IG @equine_study
Foto: archiv společnosti Equiservis, spol. s r.o. a Nikola Kováříková